Myslím (s Googlem), tedy jsem (CZ)

Google je mocná databáze vyhledávání informací a s tím jde ruku v ruce i schopnost získávat neuvěřitelné množství dat o tom, co, jak a kdy vyhledáváme. V kombinaci s daty, které o nás ví z jiných zdrojů (jsme přihlášeni pod svým účtem, cookies atd.), má Google možnost unikátního vhledu do našeho soukromí i zvyků. Díky tomu nám může poskytovat oblíbené služby „zdarma“. Uvozovky jsou záměrné, protože díky zmíněným datům Google nabízí uživatelům samozřejmě i reklamu, která zvyšuje pravděpodobnost nákupu. A to přinese zisk jak Googlu, tak těm, kteří reklamu umisťují.

K tomu, aby objednatelé mohli efektivněji nakupovat reklamu, slouží platforma Think with Google, kde se s nimi Google podělí o část svého know-how. Najdete zde užitečné insighty (vhledy do spotřebitelského chování) a mnoho jiných zajímavých marketingově-datových informací. Think with Google je samozřejmě stránka geograficky specifická a koneckonců potvrzuje, co jsem psal ve svém postu We should preserve encyclopedias. (EN) V dubnu 2021 zde například Lucy Sinclair v rámci CEE edice rozebírá trendy vyhledávání (článek zohledňuje vyhledávání v Evropě a MENA státech).

Photo by Mitchell Luo on Unsplash

Z vyhledávání je patrná akcelerace předcovidových trendů, jako je rozvoz potravin i restauračních jídel nebo pátrání po slevách. Během pandemie rostlo hledání DIY návodů, například na stříhání vlasů, šití atd. Vzrostla rovněž touha po nápadech, jak kultivovat domácnost nebo ji přizpůsobit novým potřebám, třeba jako kancelář nebo tělocvičnu. Další vyhledávanou oblastí je jakési upuštění páry, odpočinek od práce, relaxace venku, výlety, romantické večeře doma. A v neposlední řadě sílí trend virtuálního propojení s přáteli. Virtuální návštěvy, virtuální pivo přes Zoom a podobně. Vlastně i vzestup platformy Clubhouse a prudký rozvoj hlasových, obrazových a podcastových služeb na již zaběhnutých sítích jako LinkedIn nebo Twitter byl jednoznačně podpořen danou situací.

Trendy bych tedy stručně shrnul do následujících kategorií:

  1. Vzdálený výhodný nákup
  2. „How-to“ a neotřelé nápady
  3. Rovnováha mezi prací a životem
  4. Stará přátelství v novém kabátě

Část těchto trendů dříve či později pravděpodobně ustoupí jiné problematice, která bude v nadcházejících letech aktuální (rok 2022+). S výjimkou bodu d) dojde vlastně jen ke konsolidaci trendů a spotřebního chování, které sice logicky zaznamenaly kvůli pandemii atypický výkyv, ale zvolna nastupovaly již před rokem 2020. V posledním bodě se necháme překvapit, jakým způsobem se bude situace dále rozvíjet a jestli se osobní kontakt vrátí k původní míře, nebo se více zabydlíme ve virtuálním světě.